środa, 22 marca 2017

Jak zostać projektantem grafiki?

Zawód projektanta grafiki cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem. Dzieje się tak między
innymi dlatego, iż niemal każda firma działająca na rynku wykorzystuje w swojej działalności projektowanie graficzne - i to zarówno do reklamy czy marketingu, jak też codziennego funkcjonowania. Dlatego też osoba zajmująca się na co dzień grafiką komputerową nie powinna mieć problemu ze znalezieniem ciekawej i satysfakcjonującej pracy. W związku z tym wiele osób zadaje mi pytanie, co należy zrobić, aby zostać projektantem grafiki.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności powinnam wyjaśnić, czym jest projektowanie graficzne. Otóż jest to czynność, która łączy w sobie wyzwania intelektualne, techniczne i kreatywne. Projektant grafiki nie tylko przygotowuje pewne prezentacje oraz informacje wizualne za pomocą komputera i programów graficznych (na przykład w postaci loga, projektu, animacji, ilustracji czy typografii), ale także wykonuje czynności związane z dalszym przetwarzaniem grafiki (między innymi przygotowuje ją do druku bądź do publikacji internetowej). W związku z tym dobry projektant powinien dysponować zdolnościami plastycznymi, znajomością programów graficznych, wiedzą o różnych dziedzinach twórczości wizualnej (między innymi malarstwie, grafice czy animacji filmowej) oraz orientacją we współczesnych trendach, kierunkach i możliwościach nowoczesnej grafiki.

Jak zostaje się projektantem grafiki? Otóż można skończyć odpowiednie studia - i moim zdaniem jest to najlepsza droga kształcenia. Na większości uczelni artystycznych istnieją kierunki związane z projektowaniem graficznym, na których młody człowiek zyskuje zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną. Oprócz zajęć obowiązkowych wybiera się dodatkowe fakultety, które są ściśle połączone ze specjalizacją - na przykład komunikacją audiowizualną, grafiką komputerową lub projektowaniem i animacją. Studia kończą się obowiązkowym egzaminem teoretycznym i praktycznym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz